Scholarship Recipients

Since 1999 the Old Timers Baseball Association of Nashville has awarded 196 scholarships worth nearly $475,000. Funds are raised at our annual scramble golf tournament and all proceeds go toward assisting some young men who might not have had the chance to further their education. We are grateful for all contributions and gifts!  Awards are presented at our annual banquet held each year in January.

2019

Brandon Allison, Watertown High School

Blake Brewer, Eagleville High School

Mitchell Ford II, Marshall County

Isaac Gleaves, Eagleville High School

Chayton Gray, Independence

Dylan Neal Hackett, Smith County

Robert Brady Huntley, Lawrence County

Drew Logsdon, Columbia Academy

Edward Cooper Moss, Siegel High School

Morgan Remke, Pope John Paul II

Jacob Seals, Goodpasture

Joseph Charles Spillers, Martin Luther King

William Stewart, MBA

Christian H. Stover, Mt. Juliet High School

Chase Terry, Gallatin High School

Jack Howell Trew, Father Ryan High School

2018

Tayne Davis, Stewarts Creek

Bryant Goolsby, Smith County

Noah Haynie, Independence

Grayson Lang, Pope John Paul II

Noah Owens, Hendersonville

Luke Petitt, Springfield

Owen Queen, Watertown

Jacob Reed, Oakland

Brandon Rooney, Stewarts Creek

Zach Sanders, Donelson Christian

Jonathan Seals, Goodpasture

Ethan Shelton, Wilson Central

Tyler Shelton, Brentwood

Michael Waller, Jr., Hendersonville

David Wilson, Goodpasture

Will Wright, Wilson Central

2017

Roderick Charles Adams, Cane Ridge

Ben Brooks, Pope John Paul II

Andrew Dorris, Hendersonville

Will Duffee, Stewarts Creek

Pearson Flynn, Lipscomb Academy

Andrew Stephen Franklin, Heritage Christian Academy/Wilson Central

Gage Gregory, Goodpasture

Steve Dalton Hall, Beech

Lucas Harrell, Riverdale

Eric Jamie Jordan II, Ezell Harding

William Davis Lovell, Martin Luther King

Dakota Makatche, Davidson Academy

Cole Matherley, Greenbrier

Travis Reaves, Donelson Christian Academy

Christopher Slaughter, Stewarts Creek

Joshua Trueheart, Stratford

Ryan Austin Troup, East Nashville Magnet

2016

Matthew Chase Andrews, Lebanon High School

Robert Wallace Barrett, Christ Presbyterian

Jacob Andrew Bertii, Donelson Academy

Phillip J. Christian, Martin Luther King

Cooper Zachary Brenning, Hendersonville High School

Noah Blake Crego, Riverdale High School

Marshall James Daring, Goodpasture Christian

James E. Gibbs, Goodpasture Christian

Cameron Chase Grogan, Greenbrier High School

Brett Allen Hall, Goodpasture Christian

Micah C. McClellan, Stewart’s Creek High School

Mathew K. Rowe, Martin Luther King

Andrew K. Shelton, Stewart’s Creek

Jacob G. Shelton, Stewart’s Creek

Brandon T. Taylor, Riverdale High School

Woodrow G. Weicker, Franklin Road Academy

Aris Webb Welden, Hendersonville High School

Kevin Robert Wolcott, Summit High School  

2015

Robert Hunter Canterbury

Samuel Ryan Cruz

Angel G. Enriquez

Joshua Avery Frantz

Jordan Wylie Goff

Drew Harrison Hall

Anthony Hicks

Daniel Watson Lankster

Brooks Michael Leftwich

Jake Williams Lyle

Douglas Andrew Remke

Dalton Freeman Smith

Jacob Michael Telli

Jonathan Ryan Victory

James Robert Young III

  2014

Oluwayebi Areola, Lipscomb Academy, UT Knoxville

Brendan G. Armstreet, East Nashville Magnet, UT Knoxville

Michael Austin Brown, Sycamore High School, Trevecca University

Haley, Davidson Academy, UT Knoxville

Austin Hawkins, Oakland High School, Vol State

John Austin Hayes, Pope John Paul II, Centre College

Dayton "Alex" Houser, Mt. Juliet High School, Trevecca University

Wesley Dennis Jenkins, MBA, Washington University

Freeman Johnson III, Martin Luther King, UT Knoxville

William Kalada, Hendersonville High School, UT Knoxville

Ryan Kemp, Goodpasture, Columbia State

Sebastian Claros Lynn, Lavergne High School, Young Harris College

Michael Mason, Cane Ridge High School, Bethel University

Jordan Mingo, Station Camp High School, UT Knoxville

John Latham Mitchell, Blackman High School, Motlow State

Ryan Roberson, Pope John Paul II, Bethel University

Trey Schueler, Central Magnet, Lee University

Collin Kenneth Snider, Riverdale High School, Vanderbilt University

Ty Tucker, Donelson Christian Academy, UT Chattanooga

James Carter Wiseman, Goodpasture, Trevecca University

 2013

 Darius A. Alexander, Lighthouse Christian School

Austin Edward Anderson, Jo Byrns High School

Justen Cooper, Coffee County Central High School

Thomas "Cody" Coppinger, Martin Luther King Magnet School

Conner Dale Crocker, Goodpasture Christian School

Jared Michael Jones, Hendersonville High School

Paul W. Kirby, Pope John Paul II High School

Evan Ray Lockart, Davidson Academy

Hunter Martin, Blackman High School

Austin Lee Max, Nashville School of Arts

James Logan Piercefield, White House Heritage High School

Bobby Scott, East Nashville Magnet School

Cody Joseph Shelton, Brentwood High School

Justin Sierk, Martin Luther King Magnet School

Evan M. Thompson, McGavock High School

Joseph Yarbrough, Brentwood Academy 

2012 

Cameron L. Boyett, Eagleville HS, Trevecca Nazarene University

William D. Burger, Lebanon HS, University of Tennessee

Connor L. Gaines, Friendship Christian, Undecided

Forrest L. Goodwin, Mt.Juliet HS, Harvard

Andrew P. Gould, Father Ryan, Undecided

Chance M. Johnson, Blackman HS, Undecided

Robert A. Kohls, MBA, Undecided

Charles C. Mitchell, White House Heritage HS, Undecided

Christopher Mitchell, Donelson Christian, University of Tennessee

Hunter R. Newman, Goodpasture HS, Undecided

Caleb M. Patterson, Sycamore HS, Undecided

Heath C. Slatton, Columbia Central HS, Undecided

Ronnie Stephens, Riverdale HS, Undecided

Thomas Strickland, Goodpasture, Undecided

Andrew Curtis Tice, Ezell-Harding Academy, Undecided

Patryk Tousignant, Eagleville HS, Undecided

Ryan N. Whitt, Brentwood HS, Undecided 

2011

Robert W. Arning, Blackman HS, Gordon College

Matthew R. Barrett, Overton HS, Delta State University

Mark S. Byrne, Jr., Father Ryan HS,Tennessee Tech University

George W. Carlson, Ravenwood HS, Lipscomb University

Gary L. Dietz, LaVergne HS, Motlow State Community

Bryan C. Duncan, Ezell-Harding Academy, Trevecca

Ian R. Kukowski, Ravenwood HS, University of Pennsylvania

Hayden B. Ray, Ezell-Harding Academy, Lipscomb University

Travis N. Ricke, Ravenwood HS, University of Tennessee

Eric T. Rowan, Father Ryan HS, Tennessee Tech University

Clay M. Williams, Springfield HS, University of Tennessee

Cole M. Williams, Springfield HS, Tennessee Tech University

 2010  
Pierce A. Andrew, Overton HS, Walters State Community College

Geoffrey T. Anderson, Ezell-Harding Academy, Freed Hardeman

Weston B. Gentry, Ezell-Harding Academy, Harding University

Scott Ghee, East Literature HS, Middle Tennessee State

Michael Lyons, Lavergne HS, Cleveland State Community College

Ross C. Mitchell, Blackman HS, Mississippi State University

Patrick A. Raley, Franklin HS, UNC Charlotte

Raymond M. Slifka, Martin Luther King, UT - Chattanooga

Ryan M. Stephens, Riverdale HS, Middle Tennessee State

Jon B. Wilson III, Independence, University of Memphis 

2009

Cody J. Anderson, Cheatham County HS, Cumberland University

James E. Anderson, Jo Byrns HS, Tennessee Tech Center at Dickson

Austin Boone, University School, Alabama A&M University

Gary S. Crosby, Hillwood HS, UT Martin

Joshua M. Edwards, Nashville Christian, Lipscomb University

Woddy Hartley, Nashville Christian, Dyersburg State 

Robert Hendrick, Christ Prebysterian, Alabama-Huntsville

Benjamin Hendrix, Hendersonville HS, Middle Tennessee State

Robert T. LeMay, Antioch HS, Middle Tennessee State

Chad McDaniel, Hendersonville HS, Trevecca

Ryan M. Passmore,  Centennial HS, University of Tennessee

Jeremy B. Triplett, Martin Luther King, University of Tennessee

Thomas Werfel, Waverly Central HS, Murray State 

2008

 Caden Anderson, Nashville Christian, UT Chattanooga

Andy Blakeney, Martin Luther King, Lake Erie College

Alfred C. Dullay, Hendersonville HS, Lipscomb University

Tanner Justice, Nashville Christian, UT Chattanooga

Alan T. Lovell, Goodpasture, Lambuth University

Justin D. McBroom, Overton HS, Dyersburg State

Christopher McCollum, Centennial HS, University of Tennessee

Michael S. Ray, Antioch HS, Middle Tennessee State

Robert Rayborn, Overton HS, Dyersburg State

Samuel M. Slifka, Martin Luther King, University of Tennessee

Bennett S. Smith, Goodpasture, Lambuth University

Troy Watson, Hendersonville HS, Bethel College 

2007

Will Carlton, Independence HS, Covenant College

Johnson Coley, Brentwood Academy, Jefferson State CC

Jason Collins, Hendersonville HS, Columbia State CC

Drew Gaw, Goodpasture, Lipscomb University

Richard Graves, Goodpasture, Tennessee Tech University

Morgan Gregory, M.B.A., Carson-Newman College

Christopher Hewgley, Hendersonville HS, Volunteer State CC

Taylor Hill, Mt. Juliet HS, Vanderbilt University

Ross Moffitt, Goodpasture, Belmont University

Cory Morrison, Overton HS, Columbia State CC

Houston Reasonover, McGavock HS, East Tennessee State

Joshua Tate, Antioch HS, Motlow State CC 

2006

Winder Buchanan, Pope John Paul II, Berry University

Barry Burgess, Brentwood HS, Vol State Community College

Josh Clark, Brentwood Academy, University of Tennessee

Derrick Davis, Father Ryan HS, University of Tennessee

Tim Decker, Hendersonville HS, Columbia State CC

Tyler House, Goodpasture, University of Tennessee

Robert McDonald, Goodpasture, University of Mississippi

Tyler Sadler, Nashville Christian, University of Tennessee

Chris Sutherland, Overton HS, Trevecca

Alex White, Hendersonville HS, Columbia State CC 

2005

Douglas, Cammuse, McGavock HS, Columbia State CC

Andrew Denton, Hendersonville HS, Columbia State CC

Stephen Langston, Overton HS, (In Memorium)

Jay Moreland, Goodpasture, Vanderbilt University

Austin Tice, Goodpasture, Vol State Community College 

2004

Christopher Fox,  Davidson Academy, University of Tennessee 

Christopher Heflin, McGavock HS, University of Tennessee 

Evan Holder, Martin Luther King, Motlow State CC

Lindsey Lambert, Hendersonville HS, Vol State Community College

Josh Moffitt,  Martin Luther King, Belmont University 

Davd Pemberton, Davidson Academy, University of Tennessee 

Lawson Watson, Hendersonville HS, Austin Peay State University 

2003

Devin Arnold, Vol State Community College 

William R. Davis, Dyersburg State CC           

Derek P. deGrijs, Georgetown University 

Brennan  J. Merritt, Middle Tennessee State 

David T. Patterson, Middle Tennessee State 

Matthew W. Reynolds, Belmont University 

Matthew A. Tant, Tennessee Tech University 

2002

 Ty Gordon, Mississippi State University 

Jon M. Lovell, David Lipscomb University 

Austin D. Mudd, University of Georgia 

2001

Nicholas M. Bell, Middle Tennessee State 

Steven Bradford, Johnson County CC 

David Cunningham, Columbia State CC 

Robert A. Kennedy, Tennessee Tech University 

Shaun Lehmann, Columbia State CC 

Chase Melson, Middle Tennessee State 

Kelly B. Pickel, Young Harris College 

Adam Stroube, University of Tennessee 

2000

Charles D. Hatcher, Antioch HS, David Lipscomb University

Harrison S. Lithmexay, Antioch HS, Middle Tennessee State  

1999

Justin L. Brown,  Auburn University 

Nathan J. Brown, Trevecca University 

Michael L. Crouch, Murray State University 

Matthew P. Woolsey, University of Mississippi